Dzień Dobry,

W Polsce, a dokładnie w Szczecinie odbywają się często rzeczy zwykłe i niezwykłe. Dzisiaj chcemy przedstawić Wam wydarzenie niezwykłe które odbyło się 10.03.2018r. na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowane przez fundację Instytut Gryphius wraz z partnerami.

Planet Head Day to inicjatywa wywodząca się z misji NASA „New Horizons” na Plutona. Kiedy statek kosmiczny minął Jowisza w 2007 roku, Uniwersytet w Maine na Presque Isle zorganizował pierwszy Planet Head Day. Aby promować naukę i solidarność z osobami chorymi na raka, ludzie zbierają pieniądze, goląc głowę i malują ją na wzór planety. To nietypowe i pionierskie wydarzenie łączące promocję nauki – astronomii i geologii oraz niosące pomoc osobom chorującym na nowotwory. Planet Head Day wielokrotnie odbywało się w Stanach Zjednoczonych tym razem odbyło się po raz pierwszy w Polsce i w Szczecinie.

 

Cel akcji:

Jednym z głównych celów tego wydarzenia było zbieranie darowizn na remont pomieszczeń kliniki Świętego Mikołaja przy Szpitalu Unii Lubelskiej, gdzie leczone są dzieci chorujące m.in. na białaczkę. Beneficjentem środków zebranych podczas Finału Planet Head Day jest Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe. Obecne warunki kliniki mogą stanowić zagrożenie dla życia ciężko chorych dzieci. Zachęcamy więc także do przyłączenia się do akcji charytatywnej wpłacając dowolną kwotę na rachunek bankowy organizatora wydarzenia:   

Europejska Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości i Kultury – INSTYTUT GRYPHIUS
Nr rachunku: 14 1020 4812 0000 0202 0160 2937
prowadzony przez bank PKO BP S.A. Oddział 3 w Szczecinie

Tytułem: „Cel statutowy – planeta – remont Oddziału Św. Mikołaja”

Planet Head Day to mile i pożytecznie spędzony czas. 10 marca 2018 roku malowano we wzory planet modele głów z plastiku, specjalne czepki, a śmiałkowie, którzy ogolili głowę – mieli ją pomalowaną w kolorowe planety, osoby te dedykowały swój czyn chorym na nowotwory.

Do grona śmiałków zgłosiło się kilkadziesiąt osób w tym Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, profesorowie uniwersyteccy, przedsiębiorcy, mieszkańcy i goście z zagranicy.

Podczas wydarzenia można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, uczestniczyć w wykładach naukowych o tematyce astronomicznej i geologicznej, zasięgnąć porad lekarskich, dla dzieci przygotowaliśmy zabawy plastyczne.

Fundacja e-Medycyna jako jeden z głównych partnerów wydarzenia „Planet Head Day” przygotowała Punkt Promocji Zdrowia. Był to specjalistyczny punkt medyczny, w którym można było znaleźć atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia. W PPZ promowane były również aktywne formy wypoczynku oraz przybliżane nowe rozwiązania technologiczne w dziedzinie szeroko pojętej ochrony zdrowia.

Podczas Planet Head Day w Punkcie Promocji Zdrowia można było:
Poznać zasadę działania aparatów do pomiarów EKG, w tym:
– aparatów PS (analogowych)
– EHO MINI
Przeprowadziliśmy także badania EKG. Zaprezentowaliśmy systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania oraz działanie platformy telemedycznej w praktyce.

Punkt Promocji Zdrowia reprezentowali godnie:

  • Prof. Jarosław GorącyTelecardio Sp. z o.o. (telemonitoring kardiologiczny)
  • Adrian Naumowicz – Wiceprezes Fundacji e-Medycyna (wolontariusz)
  • Krystyna Jurewicz – wolontariusz Fundacji e-Medycyna 
  • Andrzej Dudek – Dyrektor Operacyjny MediGuard (nowoczesne systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania)
  • Tomasz Kościelny – Prezes Zarządu MediGuard (nowoczesne systemy mobilnej telediagnostyki i telelemonitorowania)
  • Marek Szymański – Prezes Zarządu Fundacja Kamienica 1 (atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia)
  • Katarzyna Piszcz oraz inni wolontariusze reprezentujący Fundacja Kamienica 1 (atrakcje dotyczące profilaktyki zdrowia)

Poniżej prezentujemy fotorelacje z:

Stoiska Punktu Promocji Zdrowia podczas Planet Head Day (27 zdjęć):

Podczas wydarzenia prowadzone były prelekcje oraz wykłady – wyodrębniono dwie sekcje medyczną i astronomiczną. W sekcji medycznej (najbardziej nam bliskiej) przedstawiono następujące tematy:

ZARZĄDZANIE RÓŻNORODNOŚCIĄ W FIRMIE Bycie innym jest FAJNE BO PRZYDAJE SIĘ  w biznesie – dr Anna Wieczorek-Szymańska
Wydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński (13 zdjęć)

GEN PRZEDSIĘBIORCZOŚCI dr hab. prof. US Tomasz Biernat, Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Wydział Zarządzania i Marketingu, Uniwersytet Szczeciński (11 zdjęć)

TELEMEDYCYNA Z KOSMOSUAndrzej Dudek, Dyrektor Operacyjny Mediguard (23 zdjęcia)

TELEMEDYCYNA WCZORAJ I DZIŚ – Prof. Jarosław Gorący Klinika Kardiologii PUM, Telecardio Sp. z o.o (24 zdjęcia)

Podczas Planet Head Day odbyła się konferencja na której przedstawiono główne założenia akcji. Konferencja poprzedziła najbardziej widowiskową część tego wydarzenia jakim było golenie głów i przemalowywanie ich na podobieństwo wybranej planety. Wśród pierwszych, którzy ogolili głowy byli m.in. prezydent miasta Szczecin Piotr Krzystek i porf. dr hab.. n. med. Tomasz Urasiński, kierownik oddziału św. Mikołaja. Do akcji dołączyli także żołnierze z korpusu NATO oraz dziesięciu zawodników Pogoni Szczecin. (82 zdjęcia)

Stoiska podczas Planet Head Day (29 zdjęć)

Ścianka Planet Head Day (46 zdjęć)

Dyżur medialny pełniły Panie z portalu kobiecasprawa.pl (m.in. Agata Baryła i Beata Wasser) aktywnie zbierały wywiady (z rodzicami, dziećmi oraz innymi uczestnikami). Panie dumnie relacjonowały wydarzenie na żywo i jako pierwsze z lokalnych mediów postanowiły nagłośnić całą akcje. Obserwując kącik kobiecasprawa.pl zaobserwowaliśmy sytuacje niecodzienną, jedna z redaktorek jako jedyna kobieta w tym wydarzeniu – ku zaskoczeniu innych (nie wiemy czy była tak druga kobieta na świecie), dała sobie ogolić włosy. Jej poświęcenie na pewno zostało docenione.

Szczególne podziękowania dla organizatorów tego wydarzenia:

Michael Glueck - Planet Head Day 2018
Michael Glueck – Planet Head Day 2018
Profesor Kevin McCartney - Planet Head Day 2018
Profesor Kevin McCartney – Planet Head Day 2018
Agnieszka Janiak - Planet Head Day 2018
Agnieszka Janiak – Planet Head Day 2018
Joanna Orzec - Planet Head Day 2018
Joanna Kwiatkowska – Planet Head Day 2018
Marzena Łuczak - Planet Head Day 2018
Marzena Łuczak – Planet Head Day 2018

 

 Dziękujemy !